Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací. Plechovky, kelímky, obaly od jídel, sítě a jakékoli lidské odpadky pro něj mnohdy představují velmi nebezpečnou past. Bodliny, které ho v jiných situacích chrání, pro něj mohou být i nevýhodou. Jakmile jednou protáhne hlavu a pás bodlin úzkým otvorem, těžko se dostává ven. Čím víc se o to snaží, tím víc se v tom zamotává. Přitom by stačilo udržovat kolem sebe (a v přírodě) pořádek…

Velkým nebezpečím jsou samozřejmě i auta na silnici. Střetům ježků s auty sice asi nezabráníme, ale ubrat trochu plynu a myslet na to, že na cestě nejsme sami, by všem (i zvířecím) účastníkům provozu jedině prospělo.

Nesmíme zapomínat také na sekačky. Každoročně se do záchranných stanic dostávají ježci s různými zraněními, které vzniknou při sečení. Vždy prosím zkontrolujte místo, kde se chystáte sekat.

 Ježek zaklesnutý v sáčku na psí exkrementy. 
Autor: Keith Sergeant
Příběh ježka, který se chytil do pasti na myši. Bez pomoci by trpěl a pomalu umíral v bolestech. Díky obětavým sousedům se ježka podařilo zachránit, muselo mu ale být amputováno několik prstů.
Video: Keith Sergeant
Ježek v pasti
Foto: Birminghammail.co.uk
Ježek v pasti
Foto: Express.co.uk
Ježek v pasti
Foto: Facebook.com/disappearinghedgehog
Ježek v pasti
Foto: Expressdigest.com
Ježek v pasti
Foto: Northumberlandgazette.co.uk
Ježek v nebezpečí
Foto: Kreiszeitung.de
Ježek v nebezpečí
Foto: Inews.co.uk
Ježek v nebezpečí
Foto: Fromthegrapevine.com
Ježek v nebezpečí
Foto: Twitter.com
Popálený ježek
Foto: Tyla.com