Ježek musí mít na zahradu přístup

Pokud chcete ježkům na své zahradě pomáhat, musíte je tam nejdřív pustit. Přes neprostupný betonový plot a podezdívku se k vám nedostanou. Na spoustě zahrad je jediným vstupním a výstupním místem škvíra pod příjezdovou bránou. Jenže ta zahradu propojuje se silnicí a tím ježky přímo vybízí ke vstupu na velmi nebezpečné území. Pro bezpečný přístup ježka na zahradu přitom stačí vytvořit v plotě na jiném místě otvor o velikosti „cédéčka“. V Anglii za tímto účelem dokonce vznikl projekt s názvem „Hedgehog highway“ (ježčí dálnice). Podstatou tohoto projektu je, že se několik sousedů domluví a vytvoří ve společném plotu mezi svými pozemky průchody pro ježky tak, aby se mohli volně pohybovat mezi jejich zahradami. Ježci jsou teritoriální zvířata a potřebují relativně velký prostor pro své „pochůzky“ (shánění potravy, hledání partnera, atd.). Pokud se takto domluví dostatečně velké množství sousedů, mohou výrazně snížit pravděpodobnost, že ježek přijde k úrazu na nebezpečné silnici. Jednou z největších „ježčích dálnic“ je ta ve vesnici Kirtlington, kde se takto „propojilo“ více než 60 majitelů pozemků.

Ježek preferuje přírodní zahrady

Pokud už tedy mají ježci na vaši zahradu volný přístup, můžete se pokusit upravit zahradu tak, aby se jim na ní líbilo. Ježci rozhodně neocení tzv. anglické trávníky nebo velké plochy vysypané okrasným kačírkem. Ježci mají rádi úkryty v podobě různých keřů a celkově pestré prostředí. Jen neradi se pohybují na otevřených prostranstvích (i když jim mnohdy nic jiného nezbývá). Mají radši zarostlejší místa, kde je ponechána volná ruka přírodě. Nepohrdnou ani hromadou dříví, listí nebo sena a milují kompost. To však neznamená, že je nutné mít na celé zahradě džungli 🙂 Stačí vyčlenit vzdálenější kout zahrady a ten nechat žít svým životem. Zbytek zahrady pak můžete přizpůsobit k obrazu svému. Ideálně však bez používání chemie.

Ježek potřebuje potravu

Šanci, že se vám ježek na zahradě zabydlí, zvýšíte tím, že u vás najde dostatek potravy. Více informací o tom, jak a proč ježky ve volné přírodě přikrmovat, najdete ZDE.

Při práci na zahradě dávejte pozor

Při zvelebování své zahrady buďte opatrní a dávejte pozor na místa, která mají ježci rádi. Pokud už musíte posekat strunovou sekačkou zarostlejší kout zahrady, myslete na to, že právě v tom místě může ježek přes den spát. Než se do sečení pustíte, zkontrolujte, jestli tam náhodou není. Pokud se rozhodnete na podzim pálit listí v hromadě, která už nějakou dobu stojí, vždy ji před zapálením zkontrolujte. I v ní by ježek mohl spát a stočení do klubíčka ani bodliny ho před plameny neuchrání. Ještě lepší je však listí vůbec nepálit, ježci ho milují a může jim pomoc při budování stanoviště na hibernaci. Podobně dávejte pozor i při přehazování kompostu. Ježek v něm s oblibou hledá teplo i potravu a vidle jsou pro něj těžký soupeř. Pokud už ježka při práci na zahradě omylem vyrušíte, snažte se rychle (ale opatrně) vrátit věci na původní místo a dopřejte ježkovi klid.

Nepoužívejte jedy na slimáky

Nepoužívejte různé granulované pelety jako nástroj boje proti slimákům. Slimáci tvoří část ježčího jídelníčku. Pokud ježek sní otráveného slimáka, sám pak na otravu umírá. Berte s rezervou příbalové informace o tom, že pelety neškodí dalším zvířatům (většinou se to týká spíš domácích mazlíčků než volně žijících zvířat). Pokud se rozhodnete se slimáky bojovat, existují i pelety proti slimákům na bázi parazitických hlístic, které by měly být pro ježky bezpečné.

Snažte se předcházet vzniku pro ježky nebezpečných míst

Pokud máte na zahradě jezírko nebo větší vodní plochu, zabezpečte ho tak, aby mělo alespoň jeden okraj postupně svažitý. Ocení to ježci i další živočichové, kteří by se jinak ve snaze napít mohli ocitnout v nebezpečné pasti. Zabezpečte různé světlíky v okolí domu tak, aby do nich ježek nemohl spadnout. Pokud v okolí svého domu používáte pasti na myši, myslete na to, že myš není jediným zvířetem, které by se do ní mohlo chytit. Ježka s packou sevřenou v takové pasti nečeká (bez pomoci) dobrý osud. Podívejte se i na další nebezpečí pro ježky.