Co dělat, když najdete ježka ve dne venku?

POSKYTNĚTE MU PRVNÍ POMOC A KONTAKTUJTE ZÁCHRANNOU STANICI

Kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a dohodněte se na postupu předání. Než se podaří ježka do záchranné stanice umístit, poskytněte mu první pomoc:

TEPLO: Ježek je pravděpodobně podchlazený a potřebuje zahřát

Vystelte krabici s vysokými stěnami (ideálně alespoň 50cm) novinami a dovnitř dejte plastovou láhev naplněnou velmi teplou (ale na vřelou) vodou obalenou kusem bavlněné látky. V rukavicích opatrně přeneste ježka do krabice a položte ho poblíž lahve s vodou (zdroje tepla). Celou krabici pak dejte do tiché/klidné místnosti s běžnou pokojovou teplotou. Snažte se vodu v lahvi udržovat teplou. Pokud vychladne, vyměňte ji nebo lahev odstraňte.

Zraněný nebo nemocný ježek se v přírodě často stává terčem náletu much. Ty na něj kladou vajíčka, z nichž se později líhnou larvy. Teplo tento proces urychluje. Pokud si na to troufáte, můžete se při zahřívání pokusit muší vajíčka nebo larvy odstranit. Vypadají jako malá zrníčka rýže a často bývají v okolí přirozených tělních otvorů (čumák, oči, uši, konečník…) nebo v otevřených ranách. K odstranění použijte jemný kartáček nebo pinzetu. Pokud si nejste jistí, jak na to, a bojíte se, abyste ježkovi neublížili, nechte to na záchranné stanici.

TEKUTINY: Ježek je pravděpodobně dehydratovaný a potřebuje tekutiny

Po zahřátí je důležité poskytnout ježkovi tekutiny – misku s vodou. Optimálně takovou, kterou ježek nepřevrátí. Ježek však může být příliš slabý a neschopný polykat. V takovém případě přenechte rehydrataci záchranné stanici a snažte se tam ježka dostat co nejdřív.

POTRAVA: Teprve po zahřátí a rehydrataci je ježek schopen přijímat a strávit potravu

Najdete-li ježka ve dne, je pravděpodobně zesláblý/podvyživený. Pokud je ale zároveň podchlazený a dehydratovaný (což zejména na jaře a na podzim většinou je), není schopen potravu správně strávit, ani kdyby byl schopen ji přijmout. Proto je důležité ho nejdříve zahřát a doplnit tekutiny, a až pak mu nabídnout jídlo.

To je první pomoc, kterou ježkovi můžete poskytnout v domácích podmínkách sami např. při čekání na přesun do záchranné stanice. Snažte se ježkovi po tu nezbytně nutnou dobu, kterou u vás stráví, dopřát KLID. Nemocný nebo zraněný ježek by neměl být středem pozornosti malých dětí nebo domácích mazlíčků. Stres jeho stavu neprospívá.

Většina ježčích parazitů se na člověka nepřenáší, existují však výjimky. Proto se při manipulaci s ježkem chraňte rukavicemi a poté si důkladně umyjte ruce. Zabráníte tak riziku poranění bodlinami a přenosu parazitů.

I když se vám ježka podaří zahřát, hydratovat a nakrmit, pokuste se pro něj sehnat odbornou pomoc. I když nemá žádné viditelné zranění a přijímá potravu, pokud jste ho našli vyčerpaného venku ve dne, pravděpodobně ho trápí některý z parazitů, na které ježci trpí. Bez včasné léčby se jich nezbaví a nebude v pořádku. Léky, které potřebuje, se však běžně v domácnosti nebo domácí lékárničce nevyskytují.